Kanion Verdon jest nie tylko atrakcją turystyczną i fenomenem natury lecz także wyzwaniem dla kierowców a jego objechanie jest nie lada przeżyciem. Drogi poprowadzone wokół kanionu można pokonać od południa – wtedy jedzie się przy zewnętrznej krawędzi – lub północy – wtedy można spodziewać się mniejszego ruchu. Tak czy inaczej frajda gwarantowana.

Kanion Verdon.
Kanion Verdon.
Kanion Verdon.

Kanion Verdon – jak dojechać

Jadąc z Lazurowego Wybrzeża, oddalonego jedynie o dwie godziny jazdy, przyjeżdżamy przez Grass czyli krainę perfum. Przydrożne instalacje do ich produkcji bardziej jednak przypominają bieszczadzkie bimbrownie niż destylarnie luksusowych zapachów.

Map loading, please wait ...

Kanion miejscami jest głęboki na 700 metrów a przy samym dnie ściany mogą być od siebie oddalone jedynie o 6 m.

Kanion Verdon.
Kanion Verdon.
Kanion Verdon.

Gdzie spać? Najlepiej w zamku

Z Trigance, gdzie mieszkamy u podnóża zamku, wyruszamy wcześnie rano by uniknąć wzmożonego ruchu. Objeżdżamy kanion od północy drogą D952. Przed miejscowością La Palud-sur-Verdon skręcamy w lewo na drogę D23, która jest tutejszym odcinkiem specjalnym i zapewnia najlepsze widoki na trasie.

Kanion Verdon.
Kanion Verdon.

Droga od jeziora wspina się powoli wśród bujnej przyrody i dociera do D71, która prowadzi dalej wzdłuż południowej krawędzi kanionu. Jest tu kilka ciasnych tuneli i most Pont de Chauliere zawieszony na wysokości 120 metrów nad rzeką Artuby.

Kanion Verdon.
Kanion Verdon.
Kanion Verdon.

W połowie pętli wokół kanionu dojeżdżamy do najniżej położonego punktu, Jeziora Sainte-Croix, które powstało po zbudowaniu zapory na rzece Verdon. Tu można wypożyczyć kajak lub ponton i popływać wzdłuż pionowych ścian wąwozu po jeziorze o kolorze pacyficznych lagun.

Kanion Verdon.
Kanion Verdon.

Trasa dookoła kanionu nie jest trudna ale miejscami jest wąska i bardzo eksponowana. Jak wszędzie we Francji należy uważać na rowerzystów i motocyklistów, którzy pojawiają się niespodziewanie w najmniej spodziewanych miejscach. Kiedy nadjedzie peleton warto zatrzymać się na serwowaną prawie wszędzie zupę cebulową i przeczekać.