Nasza podróż to wyprawa samochodowa wraz z wynajętymi kierowcami. Po przejechaniu prawie 2000 km, mogę jednak śmiało polecić Maroko jako cel samodzielnej wyprawy samochodowej. Można pokusić się o przyjazd samochodem z Europy lub wypożyczyć go na miejscu po wylądowaniu. Można także skorzystać z usług agencji i wypożyczyć samochód z kierowcą, który z pewnością pokaże nam dodatkowe atrakcje.

M76A1369
M76A1247

Kilka porad dla wypożyczających samochód w Maroko

  • Międzynarodowego prawo jazdy jest wymagane dla kierowców spoza Unii Europejskiej. Osoby z krajów Unii Europejskiej mogą prowadzić samochód na podstawie ważnego prawa jazdy wydanego w kraju pochodzenia.

  • Wypożyczanie samochodu w Maroko może być dobrym sposobem na zwiedzenie kraju i dotarcie do miejsc trudno dostępnych innymi środkami transportu. W większości wypożyczalni wymagany jest minimalny wiek kierowcy, który wynosi zwykle 21 lat i oczywiście karta kredytowa na nazwisko kierowcy. Sprawdź dokładnie warunki ubezpieczenia i stan samochodu przed podpisaniem umowy. Wybierz samochód odpowiedni dla zaplanowanej trasy. Kompakt do miast czy SUV na bezdroża. Wyprawa na pustynię może wymagać auta terenowego 4×4, zapasu paliwa i odpowiedniego przygotowania.

  • Sama jazda nie stanowi wyzwania, jednak trzeba bardzo uważać, żeby na coś nie wpaść. Stado owiec, dzieci wracające ze szkoły czy sprzedawca arbuzów, mogą pojawić się niespodziewanie na środku drogi. Na lokalnych drogach, dużym niebezpieczeństwem mogą być ubytki w nawierzchni. Jazda po zmroku wymaga wzmożonej czujności. Stacje benzynowe są szeroko dostępne, szczególnie w większych miastach i przy głównych drogach. Można także znaleźć stacje ładowania samochodów elektrycznych i to nie tylko w dużych miastach.
  • Uważaj na limity prędkości oraz znaki drogowe, nawet te ustawione na odludziu. Marokańska drogówka lubi ustawić się z radarem w miejscach bardzo nieoczywistych  i karać kierowców. Tak jak w Polsce Marokańczycy ostrzegają przed patrolem migając światłami ale lepiej nie przekraczać prędkości bo turysta to zawsze łakomy kąsek dla stróżów prawa.
  • W miastach takich jak Marrakesz czy Casablanca ruch uliczny jest duży i chaotyczny, a kierowcy mogą być bardziej agresywni niż gdzie indziej. Należy zachować ostrożność i być przygotowanym na różne style jazdy. Parkowanie w miastach (szczególnie w Marrakeszu) może być frustrujące. Szczególnie gdy chcesz dotrzeć do centrum i pozostawić samochód na strzeżonym, płatnym parkingu. Duży strzeżony parking jest obok meczetu Koutoubia ale wolne miejsca szybko są zajmowane. Pozostawienie samochodu w zatoczce na ulicy może być niebezpieczne, ponieważ ruch uliczny w Marrakeszu jest intensywny, a ulice wąskie i zatłoczone. Możesz ryzykować uszkodzeniem pojazdu a nawet jego kradzieżą. Lepiej skorzystaj z parkingów w centrach handlowych lub parkingach hotelowych. Dobrym pomysłem jest także pozostawienie samochodu na parkingu na obrzeżach miasta i dojazd do centrum transportem publicznym lub taksówką.
M76A3286
M76A2402
M76A2393

Poniżej zamieszczam trasę przejazdu, którą szczegółowo opiszę w kolejnych postach.