Przy okazji opracowywania kolejnej trasy przez Przedgórze Sudeckie chciałem podzielić się wyjątkowym miejscem na weekendowy wypoczynek. To Rancho Lavender w Baldwinowicach – malutkiej wiosce położonej w pobliżu Ząbkowic Śląskich.

Map loading, please wait ...

Zaledwie 60 km od Wrocławia i niewiele ponad 5 km od głównej drogi krajowej nr 8 istnieje miejsce gdzie można przenieść się w czasie o przynajmniej kilkadziesiąt lat.

rancho_lawender_001
rancho_lawender_002
rancho_lawender_003
rancho_lawender_004

Pokarm dla oczu

Dla mnie (tu jako architekta wnętrz) połączenie klimatów sielsko-vintage’owych z teatralnymi rekwizytami i eksponatami po rozlicznych warsztatach to strzał w dziesiątkę. Oczywiście trzeba lubić takie wnętrza ale w dobie postmodernistycznego szkła i aluminium i skandynawskiej prostoty takie wnętrza działają terapeutycznie – na pewno na wzrok. Godzinami można wścibiać się w bibeloty z targów staroci i rodowe pamiątki przyniesione przez mieszkańców okolicznych wsi. Groszem nie śmierdzący “bojówkarze walki z odwodnieniem” chętnie upłynniają właścicielom strychowe znaleziska, dokładając cegiełkę do wystroju rancho.

rancho_lawender_005
rancho_lawender_006

Lawenda pomaga na wszystko

Gospodarze pełni energii i historii do opowiedzenia chętnie przyjmują gości. Zarówno zbłąkanych włóczykijów poszukujących istoty jak i rodziny z dziećmi z doskonale zaplanowaną dzienną agendą. Miejsca jest sporo nawet na większą imprezę. Można wynająć studio, dom lub atelier a w ogrodzie przygotować sobie tłustego grilla lub poleżakować w hamaku. Można też posłuchać, poczytać, porozmawiać.

Pani domu z lawendy potrafi wyczarować wszystko od poduszek wypełnionych lawendową słomą po genialną lemoniadę. Stworzyła w Baldwinowicach pierwszą w regionie wioskę tematyczną “Wioskę lawendy i ziół”. Aktywizuje lokalną społeczność organizując ścieżki edukacyjne, geocatching i festiwal… oczywiście lawendy.

rancho_lawender_009
rancho_lawender_008

Czas na relaks

Prawie w każdy weekend organizowany jest jakiś warsztat, kurs czy koncert. Śledząc Rancho Lavender na FB na pewno znajdziemy coś dla siebie.

rancho_lawender_011
rancho_lawender_010

Często nawet przejazdem wpadam do rancho podładować baterie. Przy kawce lub bajecznej lemoniadzie ładują się szybciej niż gdzie indziej. Odpoczynek to sztuka a tu są doskonałe warunki zarówno na naukę jak i ćwiczenia praktyczne.


Za stworzenie ujmującego klimatu wnętrz i aktywizację mieszkańców, Rancho Lavender otrzymuje jako pierwsze zaszczytną metkę – POLECANE PRZEZ CARTRIP.PL