Zaplanowanie podróży samochodem często rozpoczyna się od znalezienia noclegu. Zawsze zależy mi na tym, aby było to miejsce wyjątkowe i to zarówno pod względem estetycznym, jak i atmosfery, którą tworzy. Przez ogrom ofert nie jest łatwo przebrnąć a odfiltrowanie tandety i bylejakości, nie ułatwia zadania. Tym bardziej za sukces sobie uznaję, kiedy uda mi się znaleźć oryginalne miejsce, a jeszcze bardziej, kiedy podsumowując podróż, mogę stwierdzić, że faktycznie jest wyjątkowe.

DJI_0569-Edytuj
DJI_0531-Edytuj
M76A5245-Edytuj

Uroczysko Gryżyna – ugoszczeni po męsku na 5.

Planując trasę na Pojezierze Wielkopolskie, w okolicy Przełazów trafiliśmy do miejscowości Gryżyna. To mała wioska, gdzie wśród kilku domów, jeden już z daleka rzuca się w oczy. Pięknie odrestaurowany, ceglany budynek prowadzony przez sympatycznych Marcinów, to Uroczysko Gryżyna

Dostaliśmy przytulny pokój na piętrze, w którym gustownie zestawiono nowoczesne wyposażenie z elementami z odzysku ze starych chałup. To idealne miejsce na odpoczynek w otoczeniu przyrody, ze świetną kuchnią i chilloutową atmosferą.

M76A5559
M76A5580
M76A5237
M76A5243

Nie tylko nad jezioro

Okolica sprzyja wycieczkom każdego typu. Można zaplanować trasę samochodową pomiędzy jeziorami pojezierza, można wsiąść na rower i przejechać się leśnymi duktami. Można także spłynąć kajakiem rzeką Paklicą albo żeglować po jeziorze Niesłysz.

M76A5399-Edytuj
DJI_0587-Edytuj

Podróżując samochodem z Gryżyny do Bytnicy, można zaliczyć prosty jak od linijki, 8. kilometrowy odcinek lokalnej drogi. Następnie skręcić w kierunku Grabina, potem Szklarki Rudnickiej i Podłej Góry. Zamykamy 44. kilometrową pętlę wokół Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego, przejeżdżając przez Zawiszę i Węgrzynice. To wycieczka przez gęste, sosnowe lasy, z których jesienią można wynosić kosze pełne grzybów.

Kameralne jezioro Gryżyńskie i unikalna okolica

Podróżując latem, warto wybrać się nad jezioro Gryżyńskie (dawniej Kałek), którego plaża z pewnością będzie mniej oblegana niż te w Przełazach i Niesulicach. To tylko 2 km od domu Marcinów, czyli doskonały cel spaceru lub przejazdu rowerem. Nad brzegiem jeziora działa ośrodek wypoczynkowy z dużą restauracją i domkami do wynajęcia.

M76A5252
M76A5250
M76A5304

Jeżeli znudzi nas plażowanie, to świetnym pomysłem będzie przechadzka wzdłuż brzegów jezior Bartnego, Małż czy Głodówka — sercem najmniejszego w Polsce parku krajobrazowego. Jest to okolica wyjątkowa także przyrodniczo, bogata w bagna i torfowiska, łąki i rzeczne krajobrazy.

M76A5323-Enhanced-NR-Edytuj
M76A5351-Edytuj

Idealne trasy na przejażdżkę rowerem lub samochodem

Jadąc z Gryżyny nad jezioro Niesłysz, w Węgrzynicach możemy wybrać drogę w prawo, przez Ołobok i dojechać do Niesulic, albo skręcić w lewo przez Niedźwiedź i dotrzeć do Przełazów.

M76A5475-Edytuj
M76A5464-Edytuj
M76A5473-Edytuj

Jeśli nie mamy zbyt wiele czasu, lepiej wybrać drogę przez wioskę Niedźwiedź, bo słynie ona z największej ilości niedźwiedzi na metr kwadratowy w Polsce. Niedźwiedzie są wszędzie: na płotach, na słupach, przy drogach i obok domów. W większości są drewnianym owocem zawodów drwali, odbywających się corocznie w Niedźwiedziu.

Projekt Przełazy, czyli niebo w gębie

W Przełazach byłem wielokrotnie. Odbijający się w tafli jeziora neorenesansowy pałac otoczony parkiem od lat służy jako ośrodek wypoczynkowo-kolonijny. Urzędującym tu w sezonie amatorom żeglarstwa, wystarcza „pałacowa kuchnia” i lokalny bar z frytkami. Jakie więc było moje zaskoczenie, gdy odkryłem nowe, tajemniczo brzmiące miejsce — Projekt Przełazy. To kilka, niewielkich domków do wynajęcia i restauracja serwująca obłędnie pyszne dania, funkcjonujące jako „koncept wypoczynkowy”.

M76A5504
M76A5508
M76A5505
M76A5501

Wycieczka do kuchni

U chłopaków z Uroczyska śniadanie jest ucztą dla podniebienia i pretekstem do wspólnego spotkania. Serwowane zawsze przy wspólnym stole, z dużym udziałem potraw z ogrodowych roślin. Na stole pojawiają się różnorodne i wykwintne dania a rozmowy owocują nowymi znajomościami.

M76A5558-Edytuj
M76A5590-Edytuj

Odpoczynek na dowolnie wybranym poziomie

Samochodem nie da się przejechać z Przełazów do Niesulic, natomiast rowerem jest to możliwe. Wtedy drogą przez łąki i mokradła dojeżdżamy do jeziora Złoty Potok. Tutaj znajduje się klimatyczna leśniczówka, w której można się zaszyć na kilka dni w otoczeniu przyrody. Jeżeli komuś nie za bardzo leży zeszycie się w lesie nad jeziorem, to kilka kilometrów dalej jest znane pole golfowe Kalinowo, gdzie można wynająć (lub kupić) willę a na partyjkę golfa przylecieć śmigłowcem.

M76A5528
M76A5545
M76A5428

Ta część pojezierza dynamicznie się rozwija i bardzo dobrze,że powstają takie miejsca jak Uroczysko Gryżyna czy Projekt Przełazy. Świadczy to o tym, że turystom nie wystarczy już tylko skrawek pola pod namiot, talerz zupy i pudełko frytek. Szukamy ciekawych miejsc na wyjazd, ale chcemy także dobrze zjeść i spędzić wieczór w przyjemnej atmosferze gromadząc wrażenia na zwyczajne, rutynowe dni.